TC Kimlik No İle Bankadan Para Çekilir Mi 2018-2019?

0
1
cash machine in use

Günümüz teknoloji dünyasında birçok yöntemle ATM ve banka şubelerinden para çekebiliyoruz. Bunun çeşitli method ve yöntemleri var. Son yıllarda cep telefonlarının bu denli hayata girmesi, internet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojik altyapı her konuda olduğu gibi bankacılık sektöründe de işimizi kolaylaştırmaya başladı. Banka şubesine gitmeden birçok bankacılık işlemini internet veya mobil bankacılık üzerinden yapabiliyoruz. Peki ama bu işlemleri banka kartı olmadan TC kimlik no ile yapabilir miyiz? TC kimlik no ile para çekebilir miyiz? İşin açıkcası, bugün sizlere TC kimlik no ile bankadan para çekilir mi? sorusunun cevabını vereceğim.

cash machine in use

TC kimlik no ile para çekme işlemi

Banka kartımızı yanımıza almayı unutabiliriz. Bu durumda, TC kimlik no ile eğer TC kimlik kartımız ya da nüfus cüzdanımız yanımızdaysa bankadan para çekebiliriz. Kimliğiniz ile ilgili banka şubesine giderek kolaylıkla dilediğiniz tutarı banka şubesinden çekebilmeniz mümkün. Zaten günlük para çekme limiti ATM’lerde sınırlı olduğundan (1.000 TL veya 1.500 TL) yüksek meblağlı para çekme işlemini kimlik kartınız ile şubelerden yapmalısınız. Kimlik kartınız yoksa sadece TC kimlik numaranızı söyleyerek para çekebilmeniz mümkün değildir.

TC kimlik numarası ve ek bilgiler ile banka kartınız olmadan ATM’lerden de para çekebilmenizsöz konusudur. ATM’de kartsız işlemler menüsünden ister hesabınıza gelen parayı çekebilir, isterseniz para transfer işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler esnasında mutlaka cep telefonunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Çünkü bu işlemleri yaparken banka cep telefonunuza şifre gönderecektir. Yine bu işlemler esnasında banka, sizi tanımlayabilmek adına sizden ek bilgiler isteyebilir.

Banka kartı ile dahi para çekerken bazı bankalar SMS doğrulama kodu isterken, kartsız işlemlerde SMS doğrulama kodları her zaman söz konusu olacaktır.

Telefon ile para transfer ve para çekme işlemi

Bildiğiniz üzere, cep telefonları ile artık para transfer işlemi yapabiliyoruz. Buna artık para çekme işlemi de dahil oldu. CepBank ve Cebe Havale adı verilen bu sistem sayesinde cep telefonu numaralarına gelen parayı kartsız olarak TC no ile ve cebe gelen SMS şifresi ile çekebiliyoruz.

Cep Bank işlemlerinin tamamen kartsız olarak yapıldığını ifade edebiliriz. Ancak cep telefonunuzun mutlaka yanınızda olması gerekmektedir. Çünkü kartsız olarak bu işlemi ancak ve ancak cep numaranıza gelen SMS şifresi ile yapabilirsiniz.

ATM’lerden işlem yaparken kimseye SMS şifrenizi ve TC numaranızı vermeyiniz. Eğer bu işlemleri yapamayacağınızı düşünüyorsanız, mutlaka güvendiğiniz ve tanıdığınız kişilerden yardım almayı denemelisiniz. Aksi durumda, dolandırılma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

TC Kimlik No İle Bankadan Para Çekilir Mi 2018-2019?
Rate this post

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here