Sigorta Eksperi Nasıl Olunur 2018-2019? Ne Kadar Para Kazanır?

0
1

Sigorta eksperliği, hiç kuşkusuz son dönemlerin en popüler mesleği haline geldi. Günlük yaşamımızda da birçok yerde karşımıza çıkmıyor değil. Hal böyle olunca, kendisine meslek arayan kişiler de sigorta eksperi nasıl olunur sorusunun cevabını araştırıyor. Biz de bu yazımızda sigorta eksperi nasıl olunur 2018-2019 sorusuna cevap vereceğiz. Sigorta eksperi olma şartları, sigorta eksperleri nerelerde çalışabilir, maaşları nedir, ne kadar kazanırlar ve benzeri soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Sigorta eksperi nedir?

Sigorta eksperi nedir sorusuna cevap olarak sigorta kanunundaki tanımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sigorta kanununda sigorta eksperi şu şekilde tanımlanmıştır:

”Sigorta eksperleri, sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutat meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız yapan gerçek veya tüzel kişilerdir.”

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere bir sigorta eksperi, kaza ve benzeri durumlarda maddi hasar gören eşyayı inceler ve hasar tespit raporu hazırlar. Bu hasar tespit raporunda hasarın maddi açıdan değerini belirler. Bu raporu da sorumlu olduğu kuruluşa raporlar.

Bu hizmetinin karşılığında ise bir yere bağlıysa aylık maaşını alır. Eğer herhangi bir yere bağlı değilse, şirketi adına hizmet bedeli alır. Sigorta eksperi maaşları, çalışılan kurumlara göre değişebilmektedir. Bu nedenle, net bir aylık maaş miktarı verebilmem mümkün değildir. Genel itibariyle en çok geliri ise oto eksperleri elde etmektedir. Çünkü kaza sayısı fazla olduğu için sigorta eksperlerine talep de o oranda fazla olmaktadır.

Sigorta eksperi nasıl olunur 2018?

Sigorta eksperi olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartları aşağıda sizinle paylaşacağım.

  1. Adli sicil kaydınızın temiz olması
  2. 4 yıllık üniversite mezunu olunması
  3. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yapacağı sigorta eksperliği sınavında başarılı olunması
  4. Sigortacılık Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimlere katılım sağlanması
  5. 6 aylık staj programının tamamlanması

Yukarıdaki bu şartları ve koşulları yerine getirirseniz, siz de sigorta eksperi olabilirsiniz. Sigorta eksperi olduktan sonra ise ya kendinize ait bir işletme açabilir ya da ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz. Bu konuda son kararı siz vereceksiniz.

Her konuda eksper olmak mümkün değil. Mutlaka uzmanlaşacağınız bir alan seçmelisiniz. Ev eksperliği, oto eksperliği ve daha birçok konuda uzmanlaşma alanları mevcuttur. Yukarıda da belirtiğim gibi en revaçta olanı ise oto eksperliğidir.

Sigorta eksperleri nerelerde çalışabilir?

Eğer kendinize ait bir işletme açmayacaksanız, ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışabilir ve aylık maaş alabilirsiniz. Bu konuda karşınıza birçok alternatif çıkacaktır. Bu alternatiflerden bahsetmek gerekirse şöyle bir liste yapılabilir:

  • Sigorta firmaları
  • Bankalar
  • Bilirkişi olarak adliyeler
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı
  • Araç alım satımı yapan firmalar

Yukarıdaki kurum ve kuruluşlarda sigorta eksperliği alanında çalışabilirsiniz. Bu durumda aylık maaş alırsınız.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur 2018-2019? Ne Kadar Para Kazanır?
Rate this post

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here