Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır 2018-2019?

0
1

Ülkemizde kredi kartı kullanımı gittikçe inanılmaz bir hal almaya başladı. Neredeyse kimse nakit para taşımaz hale geldi. Günlük harcamalarımızın neredeyse tamamını kredi kartları ile yapar hale geldik. Öyle ki artık aylık maaşlarımız yatar yatmaz, daha para elimize geçmeden kredi kartlarımızın borcuna gider oldu. Ülkemizde kredi kartı kullanımının diğer ülkelere kıyasla daha yaygın hale geldiğini söyleyebilirim.

Kredi kartının bu denli yaygın kullanımı, kullanıcıları oldukça zor duruma sokabiliyor. Kart borçları ile karşılaştığımızda bunu daha net görebiliyoruz. Kredi kartı borcu ödemelerinde asgari tutarı dahi ödemekte zorlanan vatandaşlarımızın olduğunu biliyorum. Bu nedenle, bugünkü yazımızda Kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır? sorusuna cevap vereceğim. Çünkü bu sorunun cevabını merakla bekleyen kredi kartı kullanıcılarının olduğunu biliyorum.

2018 yılı kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır sorusundan önce bir takım uyarılarda bulunmak istiyorum. Bu uyarılar, gelecekte oldukça işinize yarayacaktır.

İlk dikkat edilmesi gereken husus, kredi kartı borcunuzu öderken asla gecikme yaşamayın. Bu sizin kredi notunuzun düşmesini engelleyecektir. Unutmayın, kredi notunuz düşerse bir daha kredi alamayabilir veya kredi kartı kullanıcısı olamayabilirsiniz. Elbette, bir veya iki gecikmeden bir şey olmaz. Ancak, bunu alışkanlık haline getirirseniz, kredi puanınız oldukça düşecektir. En azından asgari tutarı yatırmaya çalışın. Borç para alın ama bir şekilde gecikme olmasın.

Diyelim ki, borç para da bulamadınız. Bu durumda, kredi kartı ödeme erteleme prosedürünüdevreye sokmalısınız. Erteleme sonrası kredi siciliniz olumsuz etkilenmeyecektir.

Kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır 2019?

Kredi kartı ödeme erteleme ihtiyacı, kredi kartı borcunuzun asgari tutarını dahi ödeyemediğinizde ortaya çıkmaktadır. Eğer kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödeyebiliyorsanız, bu durumda zaten asgari tutarın üzerindeki kısmı erteletmiş oluyorsunuz ve ödeyemediğiniz tutar için faiz ödemek zorunda kalıyorsunuz, demektir.

Asgari tutarı dahi ödemekte zorlanıyorsanız, bu durumda öncelikle tüm borç bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde öğrenmelisiniz. Daha sonra ise ekstre erteleme ya da ekstre atlatmaalternatifini devreye sokmalısınız. Bu seçenek sizi oldukça rahatlatacaktır. Böylelikle kredi sicilinizin olumsuz etkilenmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Peki ama kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır?

Erteleme işlemini yapabilmeniz için kredi kartınız için ekstre atlat seçeneğinin aktif olması gerekmektedir. Ekstre atlat seçeneği, bazı kredi kartlarında aktifken bazı kredi kartları için böyle bir özellik yoktur. Özellikle kredi kartınız için yıllık aidat ödemiyorsanız, bu seçenek sizin için geçerli olmayacaktır.

Eğer kredi kartınız için ekstre atlat tanımlanmışsa, bu özelliği internet ya da mobil bankacılık üzerinden yapabilirsiniz. Eğer aktif değilse, doğrudan ilgili bankanın şubesine giderek kredi kartı borcu erteletme için başvuru yapabilirsiniz. Bu konuda, banka yetkilileri ile kapsamlı bir şekilde görüşmeli ve talebinizde ısrarcı olmalısınız. Gerekçelerinizi iyi bir şekilde anlatmalısınız. Bu durumda, banka şube yetkilileri size yardımcı olacak ve en azından bir aylık veya iki aylık dönemler için ekstre borç ödemenizi erteleyeceklerdir.

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır 2018-2019?
Rate this post

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here