Japonya’dan Devrim Niteliğinde Kripto Para Kararı

0
1

Yeniliklerin ülkesi Japonya, aldığı kararla neden piyasanın öncüsü olduğunu bir kere daha kanıtladı.

Japonya’nın birinci finansal düzenleyicisi Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), kripto para sektörünü kendi başına bırakmaya karar verdi.

FSA bugün Japon Sanal Para Borsa Derneği’nin (JVCEA) ‘sertifikalı fon takası iş derneği’ olmasını onayladı. JVCEA, lisans sahibi 16 yerli borsanın oluşturduğu bir kurum olarak işlev görecek. Böylece FSA JVCEA’e, borsa içinden önceden haber alınarak yapılan işlemlerin (insider trading) ve kara para aklamanın önlenmesi gibi sıkı önlemlerin dahil olduğu yerli borsalar için bir kılavuz hazırlama ve müşteri fonlarını korumak için güvenlik standartları belirleme yetkisi verdi.

Derneğin ilk tohumları, Tokyo merkezli Coincheck borsasının 530 milyon dolarlık soyguna uğramasının ardından borsaların derneği kurma yönünde çaba göstermesiyle atıldı. Ağustos ayında FSA’e resmiyet kazanmak için başvuru yapıldı ve FSA iki aylık bir inceleme süreci başlattı. Borsadan bugün yapılan açıklamada şu ifadeler geçiyor:

Akreditasyonun elde edilmesiyle birlikte, kripto para kullanan herkesin güvenebileceği bir sektör inşa etme yönünde çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

FSA’in derneğe onay vermesi tam da Japon yetkililerin borsa hack’lerinden sonra sektöre yönelik kararlarını yeniden gözden geçirme aşamasında olduğu bir zamanda alındı. Bildiğiniz üzere Coincheck’ten sonra Zaif borsası eylül ayında hack’lendi. Borsadan yaklaşık 60 milyon dolar değerinde Bitcoin, Bitcoin Cash ve Monacoin çalındı.

JVCEA’in 100 sayfalık raporunda yer alan kurallar, insider trading’in ve Monero, Dash gibi gizlilik odaklı coin’lerin tamamen yasaklanmasını kapsıyor.

Japonya’dan Devrim Niteliğinde Kripto Para Kararı
Rate this post

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here