En Yüksek Faiz Veren Banka 2018-2019 | Mevduat Faiz Oranları

0
2

Tasarrufları değerlendirmede riski en az olan hatta ve hatta risksiz diyebileceğimiz araçlardan birisi de vadeli mevduat sistemidir. Tasarruflarınızı vadeli mevduat hesabınızda değerlendirdiğinizde, bankanız size bunun karşılığında ve vade sonunda mevduat faizivermektedir. Burada mevduatınız için işletilen faiz miktarını belirleyecek olan kriter ise banka mevduat faiz oranları olmaktadır. Banka mevduat faiz oranları 2018-2019 ne kadar yüksekse, o oranda mevduatınız için bankadan mevduat faizi alırsınız. Ana paranız için işletilen faizi de ana paranızı eklediğinizde mevduat faiz oranları düşürülmedikçe daha çok faiz geliri elde edersiniz. Bugünkü yazımızda size mevduatınız için en yüksek faiz veren banka 2018-2019bilgisini açıklayacağız. Bu sayede, en yüksek faiz getirisi elde edebileceğiniz bankayı tespit edebilmiş olacaksınız.

Aşağıda banka mevduat faiz oranları 2018-2019 güncel tablosunu inceleyebilirsiniz. Ancak öncesinde bazı konularda uyarı ve tavsiyelerde bulunacağım.

Mevduat faizleri kar demek mi?

Mevduat faizleri sonucu ana paranıza faiz işlediğinde bunu kar olarak mı düşünmeliyiz?

İşin açıkcası, mevduat faizlerini asla kar olarak düşünmemelisiniz. Bunun gerekçelerini size anlatacağım.

Öncelikle faizi, nominal faiz ve reel faiz olmak üzere 2’ye ayırmak gerekiyor.

Bankaların size sunmuş olduğu faiz oranları, nominal faiz olup saymacadır. Nominal faiz, enflasyondan arındırılmamıştır. Aşağıdaki tablodaki mevduat faiz oranları, nominal faiz oranlarıdır.

Reel faiz ise enflasyondan arındırılmış faiz oranı olup gerçektir.

Sonuç olarak, mevduat faizlerinin kar getirisi olduğunu söyleyebilmemiz için reel faize bakmamız gerekir. Peki ama reel faizleri nasıl hesaplarız?

Reel faizleri, nominal faiz oranından enflasyon oranını çıkardığımızda kolaylıkla hesaplayabiliriz. Bu sayede, reel faizi hesaplamış olup mevduat faizlerinin kar getirisi getirip getirmediğini görebiliriz.

2018 yılı için bir hesaplama yapacak olursak;

Nominal faiz oranı, %24 civarındadır. Bazı bankaların mevduat faiz oranları %30’lara kadar çıkabilmektedir.

Yeni Ekonomi Programı’na göre 2018 yılı hedefi %20,14’tür.

Reel faiz oranı ise %4 olarak karşımıza çıkmaktadır. (%24 – %20 = %4)

Tüm bu hesaplamalardan sonra mevduat faizlerinin aslında %24 oranında kar değil, %4 oranında kar getirdiğini söyleyebiliriz.

Zaten yabancı para birimleri için teklif edilen mevduat faiz oranlarına baktığınızda bunu net bir şekilde görebilirsiniz. Dolar ve Euro için bankaların verdiği mevduat faizleri %4 civarındadır. Çünkü Euro ve Dolar’da para çok daha az değer kaybederken, TL’de yıllık bazda değer kaybı enflasyon oranından da anlaşılacağı gibi oldukça yüksektir.

Ekonomide mal sepeti oldukça önemlidir. Kabaca bir örnek vermek gerekirse; 100.000 TL’niz var, diyelim. 100.000 TL ile 2017 yılında 1000 adet elma alıyorsanız, 2018 yılında 100.000 TL ile satın alabileceğiniz elma adediniz enflasyon nedeniyle 800’e düşecektir. Bu nedenle, 1000 adet elma alabilmeniz için 2018 yılında 120.000 TL harcamanız gerekecektir.

İşte burada önemli olan para miktarı değildir, mal miktarıdır. Bu sebeple, nominal faiz oranları sonucunda elde edeceğiniz faiz getirisini kardan ziyade paranın değerinin korunması olarak düşünmelisiniz. Aksi takdirde, ben faizlerini harcayayım nasıl olsa ana para duruyor derseniz, paranız erir.

Vade süresine göre faiz gelirinize stopaj uygulanacağını unutmayın.

Banka mevduat faiz oranları 2018-2019 ne kadar?

Banka mevduat faiz oranları, bankadan bankaya değişmektedir. Tek bir mevduat faizi yoktur. Bu konuda, mevduat iştahı yani nakit iştahı çok olan bankalar, daha yüksek faiz verirken; mevduat iştahı zayıf olan bankalar ise daha düşük oranda mevduat faiz oranı sunmaktadır. Bu nedenle, bankalar arası vadeli hesap faizleri değişkenlik göstermektedir.

2018 yılı Ekim-Kasım ayı banka mevduat faiz oranlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • N Kolay Bono: %30,15
  • Burgan Bank: %30
  • Halkbank: %29,75
  • Turkish Bank: %29,5
  • Vakıfbank: %29,5
  • Anadolubank: %29
  • Denizbank: %28
  • Fibabank: %27,5
  • ING Turuncu: %25

Yukarıdaki faiz oranlarını PAZARLIK yoluyla elde edebilirsiniz. Normalde bankalar tarafından mevduat faiz oranları daha düşük teklif edilebilir. Ancak banka şubelerini ziyaret ederek bu faiz oranlarını daha da artırabilme şansınız vardır. Bankaların internet sayfalarını incelediğinizde, faiz oranlarının %23 ile %25 civarında olduğunu görebilirsiniz. Pazarlık yoluyla yüz yüze görüşmelerde tarafınıza özel faiz oranı teklifi bankalar yapabilir.

En yüksek faiz veren banka 2018-2019 hangisi?

En yüksek faiz veren banka, şuan için Aktifbank N Kolay Bono‘dur. Bu sistem, bir mevduat sistemi değildir. Bileşik faize dayanır. Bu nedenle, yıllık bazda %30,15’e kadar faiz getirisi elde edebilirsiniz. Aktifbank’dan sonra Burgan Bank geliyor. En yüksek faiz veren bankalar arasında yer alan Burgan Bank da size yıllık %30’a kadar mevduat faizi teklif edebilir. Burgan Bank’ı kamu bankaları olan Halkbank ve Vakıfbank takip ediyor. Eğer mevduatınız yüksekse %29’lara varan oranlarda mevduat faizi teklifi bu bankalardan alabilirsiniz.

En Yüksek Faiz Veren Banka 2018-2019 | Mevduat Faiz Oranları
Rate this post

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here